anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, ‘4.Çukurova Zirvesi’nde bir konuşma yaptı.

Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, ‘4.Çukurova Zirvesi’nde bir konuşma yaptı.

19 Ocak 2015

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD), Adana Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin desteğiyle bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Çukurova Zirvesi, Adana Hilton Otelinde gerçekleştirildi.

Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, ‘4. Çukurova Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında; Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinerek, "Sürdürülebilir çevre, nitelikli işgücü-insan ve yenilikçi üretim hedefliyoruz. Sanayileşmenin hızlandırılmasıyla ihracata dayalı, rekabetçi üretim yapısının geliştirilmesi, büyümenin özel sektör lokomotif öncülüğünde gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Kalkınmayı hedefleyen bir yatırım politikası izliyoruz" diye konuştu.

Petrol varil fiyatlarının son 6 ayda 115 dolardan 45 dolar seviyesine kadar gerilediğini anımsatan Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, uzun vadede fiyatlarının 100 doların üzerine çıkmasının beklenmediğini, bunun da Türkiye için önemli olduğunu kaydetti. Gelecek 10 yılda kamu - özel işbirliğiyle 200 milyar dolarlık yatırım planlandığını anlatan Ceylan, bu yatırım oranlarının çok daha ileriye taşınacağını, bu yıl içinde 2 bin 915 projeye yatırım programı kapsamında 477 milyar lira ödeneceğini bildirdi. Çukurova’nın enerji dağıtım üssü haline geldiğini anlatan Ceylan, bölgenin aynı zamanda lojistik merkezi olmasını öngördüklerini vurguladı.

Kalkınma Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, dünyada üretim ekseninin Çin ve Hindistan'daki büyümelerle batıdan doğuya kaydığını söyledi. ABD'nin 2020'den önce dünyanın en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı konumuna geleceğinin tahmin edildiğini aktaran Ceylan, içerisinde bulunduğu istikrarsızlık durumu ortadan kalktığında Irak'ın, petrol üretimi ve ihracatında gelecek 20 yılda dünyanın ikinci petrol ihraç eden ülkesi olmasının beklendiğini ifade etti.

Türkiye'de enerjinin önemli sektörler arasında yer aldığına dikkati çeken Ceylan, "Petrol fiyatları düşse bile gelecek yıllarda ülkemizde enerji arzı ve güvenliği, stratejik önemde olmaya devam edecektir" dedi.

Ceylan, Çukurova'nın petrol ve doğalgaz konusunda köprü konumunda bulunduğunu, aynı zamanda tarım yöresi olduğunu anlatarak, "Gelişmekte olan ülkelerde tarıma dayalı ürünlerde talebin yükselmesi ve gıda fiyatlarının yine yüksek seviyelerde kalması beklenmektedir. Dünyada, Ortadoğu ülkeleri ile doğal kaynaklar açısından zengin Afrika ülkeleri de dünyada yeni büyüme bölgeleri olmaya aday" diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır