anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• BAKAN YARDIMCISI CEYLAN, İRAN İLE ÇEVRE ALANINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINI İMZALADI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye arasında imzalanan Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nın Uygulanmasına Yönelik İki Yıllık Eylem Planı’na imza attı.

Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında çevre alanında işbirliğini öngören Eylem Planı, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından imzalandı. Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin nezaretinde imzalanan mutabakat zaptının ardından Başbakan Yıldırım ile Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE RESMİ TÖREN İLE KARŞILANDI

Çankaya Köşkü’nde, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi sabah saatlerinde resmi törenle karşılayan Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, daha sonra heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirmek üzere bir araya geldi. Taraflar, görüşmelerin ardından farklı konularda anlaşmaların imzalanması için masaya otururken, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ceylan ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nın Uygulanmasına Yönelik İki Yıllık Eylem Planı'na imza attı.

ÇEVRE ALANINDA İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

Türkiye ile İran arasında iki ülke temsilcileri tarafından imzalanan Eylem Planına göre Türkiye ve İran, 2 yıl süresince çevre alanında farklı konularda iş birliğine gidecek. Buna göre, Çevresel Etki Değerlendirme Uygulamaları, Entegre Atık Yönetimi, Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği ve Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolüne ilişkin Uygulamalar, Uzun Menzilli Sınır Ötesi Hava Kirliliği ve Toz Taşınımı, Entegre Atık Su Yönetimi, İklim Değişikliği Alanında İşbirliği ve diğer çevresel konularda işbirliğine gidilecek. 

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır