anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• ŞEHİRCİLİK ŞURASI GENEL KURULU CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Şehircilik Şurasu Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın katıldığı Şehircilik Şurası Genel Kurulu’na, Şura üyeleriyle birlikte, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Şura Genel Kurulu’nun kapanış oturumunda Şehircilik Şurası’nın temel amaşlarını değerlendirdi. Bakan Yardımcısı Ceylan “Bu Şura’nın temel amacı şehircilikte yeni bir vizyonu ortaya koymaktır.” dedi.  

Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın Konuşması;

Değerli katılımcılar bildiğiniz gibi yaklaşık 9 ay önce 27 ocak 2017 günü sizlerinde katılımı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Şehircilik Şuramızı çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Aradan geçen 9 aylık süre içinde gerçekten sizlerin özverili çalışmaları neticesinde bugün itibari ile, yine Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde kapanış oturumunu gerçekleştiriyoruz. Bugün de burada sizlerin katılımıyla en son şura kararlarını almak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu şuranın temel amacı şehircilikte yeni bir vizyonu ortaya koymak. Türkiye’nin insan odaklı ve kapsayıcı  yeni şehirleşme vizyonunun gelişen ve değişen  koşullar çerçevesinde, katılımcı bir yaklaşım ile belirleme amacıyla toplanmış ve çalışmaları sürdürmüş bulunmakta. Tabii bu çalışmalar; Türkiye’nin değişen koşullar altında insan odaklı yeni bir şehirleşme vizyonu ortaya koymaktır. Bakanlığımız ile hükümetimizin de bu alanda yeni şehirleşme politikasına yön vermeyi amaçlamasıdır. Bu kapsam da 4 tane ana komisyon kurduk. Bu komisyonlar şehirlerimizde kimlik ve tasarım komisyonu, kentsel dönüşüm komisyonu, şehirleşme ve göç komisyonu ve şehirleşmenin yeni vizyonunda yerel yönetimlerin rolü komisyonu adı altında çalışmalarını sürdürdü. 9 ay boyunca 100 kurumdan 133 kişi şura üyesi olarak yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. 

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır