anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Dünya Bankası Heyeti Ziyareti

Dünya Bankası heyeti, Kalkınma Bakanlığı'nı ziyaret etti. Kalkınma Bakan Yardımcısı Ceylan: ''Ülkemizin kalkınma alanındaki tecrübe ve birikimini az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle paylaşmak istiyoruz.''

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye'nin kalkınma alanındaki tecrübe ve birikimini az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle paylaşmak istediklerini bildirdi.

Kalkınma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Bankası Operasyon Politikaları ve Ülke Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg ve Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Ina - Marlene Ruthenberg ve Dünya Bankası Ankara Ofisi Kıdemli Ekonomist Mediha Ağar'ın Kalkınma Bakanlığı'na çalışma ziyaretinde bulunduğu belirtildi.

Dünya Bankası heyetinin, ilk olarak Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile görüştüğünün ifade edildiği açıklamada, görüşmede Türkiye'nin global ve bölgesel rolü ve Dünya Bankası ile ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg ve Türkiye direktörü Martin Raiser, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği kalkınma performansını yakından izlediklerini, özellikle ekonomi, altyapı, ulaştırma ve sağlık alanlarındaki çalışmaları takdir ettiklerini ifade ederek, Türkiye'nin global ve bölgesel rolünün farkında olduklarını, gelişmekte olan ve az gelişmiş olan ülkeler ile Arap Baharı sonrası geçiş dönemi yaşayan ülkelerle tecrübe paylaşımını Türkiye ile ortaklaşa iş birliği içinde yürütmek istediklerini bildirdi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise Bakanlık olarak, Dünya Bankası ile başarılı bir iş birliği yürüttüklerini belirterek, Dünya Bankası'nı sadece bir finans kurumu olarak görmediklerini, bir bilgi bankası ve kalkınma projelerinde uzman bir kuruluş olarak gördüklerini ifade etti.

Dünya Bankası ile çeşitli alanlarda yıllardır başarılı bir iş birliği sürdürdüklerini ve ülke olarak çeşitli projeler için 2008 - 2011 döneminde 7.6 milyar dolar tutarında kaynak kullandıklarını, 2012 - 2015 döneminde ise 14 proje için 5.6 milyar dolarlık kaynak kullanacaklarını belirten Ceylan, şunları kaydetti:


Ülkemiz, sağladığımız güven ve istikrar ortamı içerisinde son 10 yılda ekonomik ve sosyal gelişme alanında büyük mesafe aldı. Ülke olarak bu süreçte edindiğimiz tecrübeleri gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerle, özellikle Arap Baharı sonrası yeniden yapılanma ve kalkınma çalışmalarını sürdüren ülkelerle paylaşmak istiyoruz, ülke ve bakanlık olarak buna hazırız. Bu maksatla Bakanlığımız bünyesi içinde Kalkınma Araştırmaları Merkezi'ni kurmuş ve hizmete sokmuş bulunmaktayız. Dünya Bankası'nın, Türkiye'nin bu tecrübesinden yararlanma isteği bizi ayrıca memnun etmiştir.”

Daha sonra, Dünya Bankası heyeti ile Kalkınma Bakanlığı yetkilileri ''Türkiye'nin Global ve Bölgesel Rolü ve Dünya Bankası ile İş Birliği'' konuları ve projeleri görüşmek üzere bir araya geldi.

 


Muhabir: Arife Yıldız Ünal

Yayıncı: Hamdi Ateş

  
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır