anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Proje Olimpiyatları Yarı Final Değerlendirme Toplantısı Safranbolu’da Yapıldı

15 – 18 Ekim 2012 tarihinde Trabzon’da yapılacak olan “Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Yarı Final Değerlendirme Toplantısı” Safranbolu’da yapıldı.

Ev sahipliğini Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un üstlendiği toplantıya Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcısı Muhammet Balta, Çevre Şehircilik Müsteşar yardımcısı Mehmet İslamoğlu, Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turan, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, Safranbolu kaymakamı Gökhan Azcan, T.C. Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TDMMB Başkanları ve Yönetim kurulu Üyeleri Ali Boz, Muammer Mert, Nemci Yıldırım, Sami Özer, Temel Öztürk, Turhan Doymuş, Alaattin Nalcıoğlu, Karabük, Atatürk ve Manas Üniversitesi Rektörleri Burhanettin uysal, Hikmet koçak, Sabahattin Balcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başdanışmanı İbrahim Baz, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Terzioğlu, Tabiat varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı Yahya Akengin, Mimar Sinan Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Enver Büyük, Birlik Vakfı Genel Sekreteri Ali Öztürk, Teknik Elemanlar Derneği Kurucu Başkanı Ali Vural İle Safranbolu Belediyesi Başkan yardımcısı Mustafa Dayıoğlu ve İmar ve Şehircilik Müdürü Başak Dökmeci katıldı.

Aslanlar SAKEM Binası Toplantı Salonunda yapılan, Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Yarı Final Değerlendirme Toplantısı açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye başkanı Dr. Necdet Aksoy sözlerine çok değerli misafirlerimiz, değerli konuklar, Sayın Bakan Yardımcılarım, Sayın Rektörlerim, Genel Müdürlerimiz, Kurulumdaki Komisyon Başkanlarımız Türk Dünyası Mühendis ve Mimarlar Birliğinin tertip etmiş olduğu Türk Dünyası Şehircilik Kurultayının yarı final Mimar Sinan yarı final değerlendirme toplantısına teşrif ettiğinizden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum diyerek başladı.

Toplantının yapıldığı Aslanlar SAKEM Binası hakkında kısa bir bilgi veren Aksoy; “1970’li yıllarda Kardemir Lokal’i olarak yapılmış, daha sonra Belediye Lokal’i olmuş ve şuanda Safranbolu kültürünü korumaya, kültürün daha ileriye aktarılmasına yaraya eğitim çalışmaları yapmaya ve yine belediyemizin ihtiyaç duyduğu sosyal faaliyetleri organize etmeye dönük bir bina şeklinde kullandığımız bir merkez. Üst katında ki Bilgi Evi, Safranbolu da eğitim ve fırsat eşitliliği sağlamak adına imkânı olmayan çocuklarımızın eğitim ihtiyacını, dershane ihtiyacını karşılamak için hazırlamış olduğumuz bir merkez.. Karabük Eğitim Geliştirme Derneği ile birlikte organize ettiğimiz bir çalışma. Burası da Kültür Eğitim Merkezi SAKEM ana binası. Bu çalışmaları sürdürmekte bana Başkan Yardımcım Mustafa Dayıoğlu ve Başak hanımda İmar Müdürümüz destek veriyorlar. Ben kurultayımıza tekrar hoş geldiniz diyor yapacağımız çalışmanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sizleri Safranbolu da görmekten belediyemizin sosyal tesisi olan Aslanlar Kültür Merkezinde görmekten duymuş olduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Tekrar hoş geldiniz Safalar getirdiniz.

15-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Proje yarışmasının Değerlendirme toplantısı inşallah hayırlara vesile olur “ dedi.

Daha sonra Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan söz aldı.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Müdürlüğünün bu yıl 2012 Ekim ayında Trabzon da düzenleyeceği mimarlık ve şehircilik 5. kurultayı proje olimpiyatları Mimar Sinan proje olimpiyatları münasebeti ile Safranbolu’da bir araya gelindiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan şöyle devam etti; “Tabi ifade ettiğim gibi Türk Dünyası Mühendisler bölümler mimarlar birliği çok geniş bir birlik olmasına rağmen kurulduğu günden bugüne gerçekten çok başarılı etkinlikler yapmaktadır düzenlemektedir. Bu yıl 5.sini düzenleyecekleri Mimarcılık Şehircilik Kurultayı bu yıl Trabzon’da gerçekleştirilecek. Birçok Türk Dünyası ülke dostlarımızın da katılacağı bir etkinlikle gerçekten orada birliğimize yakışan bir şekilde geçmişten aldıkları tecrübe ile birlikte en güzel organizasyonu yapacaklarını inancı içerisindeyiz. Bu yılki tema bildiğim kadarı ile 2002 ve kimlikli ve kişilikli şehirler teması oluyor. Tabi son derece önemli bir konu kimlikli ve kişilikli şehirleri konuşturmak gerçekleştirmek bu anlamda toplumumuz da ve yönetici kesiminde bu bilinci oluşturmak son derece önemli maalesef şehirlerimiz köyden kente, kırsaldan şehre göç hareketi ile birlikte maalesef büyük şehirlerimiz başta olmak üzere Anadolu’nun birçok kenti maalesef beton yığınına dönüştü. Tabi arzu etmediğimiz bir şehirleşme korkusu maalesef ülkemizde de yaşandı ama çok şükür son yıllarda Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği gibi bir sivil toplum kuruluşlarının kuruluşlarımızın önyargı ile bu artık yıkılıyor. Daha kimlikli kişilikli bir şehir olgusu artık toplumumuzda yaşanmaya başladı. Aynı zamanda Safranbolulular tabiî ki bu betonlaşma hareketini biz hemşerilerimiz olarak dur deme gayreti içinde olduk. Safranbolu’muzda korumacılığı ön planda tutuyoruz. Kimlikli ve kişilikli bir şehir oluşturmanın gayreti içindeyiz değerli yönetici arkadaşlarımız ve hemşerilerimiz ile birlikte sanıyorum ve inanıyorum ki Türk Dünyası mühendisler ve mimarlar birliği ile Safranbolu’nun geçmişten gelen bu gayretini bu çabasını gördükleri için işte bu kurultayda Safranbolu’yu aday göstermiş bulunmaktalar. Orada yarışacağız Safranbolu olarak başarılı olmanın gayreti içinde olacağız. Tabi burada bugün değerli dostlarımıza Safranbolu’yu az da olsa tanıtmış olduk

Ceylan, gösterdiği Konukseverlik ve ilgiden dolayı Safranbolu Belediye başkanı Dr. Necdet Aksoy’a teşekkür ederken, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Kalkınma Bakan yardımcısı Ceylan’ın ardından Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta bir konuşma yaptı.

Kişilikli ve Kimlikli bir şehirde olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek söze başlayan Balta, burada amacın Türk Dünyasında bir birliktelik yaşatmak olduğun ve bu oluşum sayesinde bir çok ağabeyle kardeşler “tanıdığını, bunda da büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Yapılacak bu çalışmanın yalnızca ülke insanına değil tüm dünya insanlığına da faydalı olacağını düşündüğünü dile getiren Bakan yardımcısı Muhammet Balta şöyle devam etti; “ öncelikle bu gün Safranbolu’yu gezdikten sonra korumacılığın ve şehirciliğin nasıl yapılacağı hakkında bizlere ders veren Sayın Belediye başkanımız Dr. Necdet Aksoy beyefendiye huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Trabzon’da 5. yapılacak olan Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı için 8 Devlet Başkanının, 280 den fazla Üniversite Rektörümü ve Bilim Adamının bir Trabzonlu olarak bizler için ayrı bir mutluluk ve şans olduğunu düşünüyorum.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ında bu projeye sonsuz destek verdiğini söyleyen Bakan yardımcısı Balta, Mübarek ramazan ayında Dünya Miras Kenti Safranbolu’da olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha belirterek toplantının hayırlı olmasını temenni etti.

Toplantıda Üniversite rektörleri de söz aldıktan sonra sunum için Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı ve Türk Dünyası mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı yürütme kurulu Başkanı İlyas Demirci slâyt eşliğinde 5. Trabzon’da yapılacak olan Kurultayın tanıtımını yaptı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından konukların değerlendirmelerinin ardından Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’a Bakan Yardımcıları Muhammet Balta ve Mehmet Ceylan tarafından günün anısına plaket takdim edildi. 

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır