anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Ankara Ulucanlar Sergi Açılışı

Geçmişten Günümüze Ankara Kadınları Sergi ve Sanat Evi açıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Geçmişten Günümüze Ankara Kadınları Sergi ve Sanat Evi’, 2 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde açılan sergi evinde, Hititler’den Cumhuriyet dönemine Ankara Kadınları’nın kullandığı giysiler ve takılar ziyaretçileri bekliyor.

Kadın Gençlik Platformu Derneği ile Ankara Kalesi Derneği tarafından yürütülen ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Geçmişten Günümüze Ankara Kadınları Sergi ve Sanat Evi’ açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eski TBMM Başkanı ve Milletvekili Köksal Toptan, Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, eski milletvekili ve Ankara Kalesi Derneği Başkanı Şevket Bülent Yahnici, Ankara Kalkınma Ajansı yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’daki kültür varlıklarına ve önemine değindi. Bakan Günay, Ankara’nın eski uygarlıklarının gün yüzüne çıkmaya başladığını söyledi ve Ankara’yı turizme alıştırmak konusunda özel katkılar yapıldığını kaydetti.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise konuşmasında, böyle bir çalışmanın Altındağ’da, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Başkan Tiryaki, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nin Ankara için önemli bir simge olduğunu söyledi. Başkan Tiryaki, Ulucanlar içinde açmayı planladıkları ve çalışmaları devam eden diğer konsept müze projeleri hakkında da bilgiler verdi.

Kadın ve Gençlik Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay da, desteklerinden ötürü Ankara Kalkınma Ajansı’na teşekkür etti. Projenin sergi ve sanat evi adıyla kurulduğunu ancak kalıcı bir müze olacağını söyleyen Akbay, herkesi müzeyi ziyaret etmeye davet etti.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde özel bir bölümde yer alan ‘Geçmişten Günümüze Ankara Kadınları Sergi ve Sanat Evi’nde, Anadolu’da iz bırakmış dokuz medeniyetin kadınlarının kullandığı giysiler ve takılar sergileniyor. 

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır