anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Mısır - Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi 2. Toplantısı

Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan, Mısır - Türkiye Kalkınma İş Birliği Programı Niyet Beyanını İmzaladı.

17-18 Kasım 2012 tarihlerinde Mısır - Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi 2. Toplantısı (YDSK) Mısır’ın Başkenti Kahire’de Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Mısır Cumhurbaşkanı Sayın… MURSİ Başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Sayın Başbakanımızın ziyareti öncesi Mısır’a intikal eden Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet CEYLAN teknik heyete başkanlık yapmış ve teknik görüşmeler sonucunda, Mısır ile Türkiye arasında imzalanacak ve üzerinde uzlaşıya varılan anlaşma sayısı 6’dan 27’ye yükselmiştir.

YDSK Programı öncesi Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sayın Ashraf AL-ARABY ile ikili görüşme gerçekleştiren Sayın Mehmet CEYLAN, iki ülke arasında kapsamlı bir kalkınma İşbirliği programının başlatılmasının önemi ve faydalarını vurgulamıştır.

YDSK Toplantısının ilk günü olan 17 Kasım 2012 tarihinde Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen törende Sayın Mehmet CEYLAN ve Sayın Ashraf AL-ARABY Mısır ile Türkiye arasında Kalkınma İşbirliği Programı çalışmalarının başlatılmasına dönük “Niyet Beyanı”nı imzalamıştır. Taraflar yaptıkları açıklamalarda, imzalanan Niyet Beyanıyla iki dost ve kardeş ülkenin kalkınma alanında iş birliğine yönelik birlikte çalışmalar yapacaklarını ve birbirlerinin tecrübelerinden karşılıklı olarak istifade edeceklerini, bu bağlamda çalışmaları başlatmak üzere teknik heyetlerin bir an önce bir araya gelmeleri gerektiğini ifade etmişlerdir. 

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır