anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Tunceli Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni

Tunceli Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’ne Katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:

13.12.2012

TUNCELİ - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan 13 Aralık 2012 Perşembe günü İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Tunceli Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz burada yaptığı konuşmada, üniversitelerin sadece eğitim değil, araştırma ve kalkınma anlamında da önemli kurumlar olduğunu söyledi.

Toplumda farklılıkların ve ortaklıkların aynı anda yaşanması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, ''Bizim yapmamız gereken, farklılıkları ve ortaklıkları bir ve aynı anda vurgulamaktır'' dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti Hükümeti döneminde üniversitelere çok ciddi katkı sunduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

Öğrenci sayılarımızda çok ciddi gelişmeler var. Hükümet olarak da bu konulara çok ciddi kaynaklar ayırıyoruz. Yatırım ödeneğinden sadece bir örnek vereyim, 2000 yılında tüm üniversitelerimize verdiğimiz yatırım ödeneği 249 milyon liraymış. 2013 için ayırdığımız 3 milyar 400 milyon lira. Bakın 249 milyondan 3 milyar 400 milyona gelmiş yatırım ödeneğimiz. Artışı yüzdelik olarak ifade edemiyoruz. Ancak katlarla söyleyebiliriz. 14 kat artmış.''

Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner de kentlerin gelişmesini fiziki yatırımlar ve nitelikli insan gücünün oluşturduğunu, yakın tarihte kurulan Tunceli Üniversitesi'nin hızla gelişip şehirle bütünleştiğini ve halkı tarafından memnuniyetle müşahede edildiğini söyledi.

 

Rektör Boztuğ: “Güven Bunalımı Aşıldı”

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ ise 2008 yılında kurulan üniversitenin 2012 yılına kadar olan gelişim süreci hakkında bilgiler verdi.

Tunceli Üniversitesi'nin kurulmasının Tunceli halkına çok büyük kazanç sağladığını aktaran Boztuğ, üniversitenin, Tunceli halkında devlete, hükümete karşı var olan ''yatırım yapmaz, buraya hizmet getirmez'' şeklindeki güven bunalımının aşılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Boztuğ, şunları kaydetti:

Tunceli Üniversitesi kurulduğunda 'bir an önce kampüsümüz yaptıralım' dediğimizde, Tunceli halkının büyük bir bölümü inanmadı. 'Bu devlet buraya bu kampüs yapmaz, bu hükümet buraya bu kampüsü yapmaz, burası hep Elazığ'dan yönetiliyor. Yine bu tabela üniversitesi olur. Her taraf gelişir ama burası gelişmez' diyorlardı. Ama gelinen noktada kampüs alanımızda üniversite yerleşkemizde 1. etap hizmete girecek.”

Konuşmaların ardından Dinçer, Yılmaz, Vali Güner, Rektör Boztuğ, Belediye Başkanı Edibe Şahin ve bazı yetkililerce, 2012 yılında üniversite bünyesinde hizmete giren binaların temsili açılış töreni gerçekleştirildi.

Bakan Yılmaz: “AK Parti, Hareketli Bir Hükümet”

Bakanlar Yılmaz ve Dinçer, Tunceli'deki programlarının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle Elazığ Havalimanı'na geldi.

Bakan Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Dinçer ile Bingöl ve Tunceli'de programlara katıldıklarını, Bakan Dinçer'in her iki ilde de Milli Eğitim ile ilgili toplantılar yaptığını kaydetti.

Kendisinin bölgenin bakanı olduğunu, dolayısıyla sık sık gelip gittiğini aktaran Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

''Ama benim dışımda da görüyorsunuz çok sayıda Bakanımız, bölgeye gelip gidiyor. İllerimizle ilgileniyorlar, sağ olsunlar. AK Parti, hareketli bir hükümet. Bakanlarımız Ankara'da oturup memleketi idare etmeye çalışmıyor. Kendi alanlarıyla ilgili sahada bütün taraflarla bir araya gelip, meseleleri konuşup, sorunları yerinde tespit edip çözümler geliştiriyor. Bunun örneklerini ulaştırmada, tarımda, sağlıkta ve her tarafta gördüğümüz gibi eğitimde de görüyoruz.''

Bakan Yılmaz, Dinçer'e gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti. Yılmaz ve Dinçer daha sonra, tarifeli uçakla Ankara'ya hareket etti.

 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır