anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Karabük Basın Heyetinin Kabulü

Karabük Gazetecilerinden oluşan Heyet Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ı ziyaret etti.

Ziyarete BRTV yönetim kurulu Başkan yardımcısı Osman Çetinkaya, BRTV Teknik müdürü Zafer Acar ile Karabük’teki bazı yayın kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Kalkınma Bakanlığındaki ziyarette Bakan Cevdet Yılmaz’a teşekkür konuşması yapan Osman Çetinkaya” Sayın Bakanım geçtiğimiz günlerde Karabük’e gelerek bizleri mutlu ettiniz. Daha sonrasında Karabük ve Safranbolu ilçelerimizdeki tarihi dokuların yeniden canlanması için yaptığınız desteğe teşekkür ederiz ”dedi.

Bakan yardımcısı Ceylan “Sayın Bakanım burada Karabük’ten gelen gazeteci arkadaşlarımızı ağırlamanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak Karabük Üniversitesine ve son olarak da Kültürel değerlerimizin yeniden ayağa kaldırılması konusunda verdiğiniz destek için Karabüklüler adına teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Cevdet Yılmaz ” Geçtiğimiz günlerde Karabük’e ve Safranbolu’ya geldim . Sayın meclis eski başkanımız Mehmet Ali Şahin bey de vardı. Benimle çok yakından ilgilendiler tarihi doku misafirperverliğe de vurmuş. Çok mutlu oldum. Bizler Bakanlık olarak ülkemizin kalkınması konusunda projeler yapıyoruz. Safranbolu başta olmak üzere kültürel miras için yapılan projeye destek verdik. Daha önce Üniversite konusunda destek olduk bundan sonra da olacağız. Kalkınma Bakanlığı olarak yerel basını çok önemsiyorum. Yerel basının güçlü olması demokrasimizin güçlü olması demektir. Bu anlamda Karabük’te 3 Tv, 3 radyo ve 6 günlük gazete ve ilçelerde gazetelerin olmasına çok sevindim. Amacımız güçlü bir yerel basın yaratmaktır.

Öte yandan yeni bir teşvik sistemi getirdik. Bu teşvik sistemi ile ülkemizdeki bölgelere farklı Teşvikler uygulayarak az kalkınan illere daha çok destek vermeyi arzu ettik. Biz az kalkınan illere destek olmalıyız ki büyük illeri de korumamız gerek yoksa göç olayı ile büyük illerde yaşanmaz hale gelir. Bu teşviki yaparken illerin sosyo- ekonomik durumlarını göz önüne aldık ve sektörel destek veriyoruz. Biz ülkemiz insanlarına proje yapmayı öğrettik ve şu ana kadar 20 bin proje yapıldı ve bunlardan 4000 tanesine biz destek olduk ve diğer projeler diğer kaynaklardan desteklendi. Amacımız proje yapan insanları çoğaltmaktır. Buraya kadar bizleri ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum”dedi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Karabük basınını Ankara’da ağırladı. Bakan Yardımcısı Ceylan Karabük basınına bakanlığının çalışmalarını anlattı. Karabük Basını ile oldukça yakından ilgilenen Mehmet Ceylan Bakanlıkları tarafından Karabük’te yapılan yatırımlar ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan :” Karabük’e bakanlığımız eliyle ciddi yatırımlar yapılıyor. 2013 Türkiye Bütçesinde Karabük’ün payı da oldukça fazla örneğin 2013 yılı bütçesinde Karabük Üniversitesine 118 milyon TL’lik ödenek ayrıldı. Bu ödenek dahilinde İlahiyat Fakültesi, Yenice Meslek Yüksek Okulunun yapımı, Eflani MYO’nun da tadilat ve onarımı da dahil edildi. Karabük Devlet Hastanesi için ise 62,5 Milyon TL ödenek ayrıldı. Safranbolu Devlet Hastanesine 4,4 milyon TL ödenek ayrıldı. Karayollarında da çalışmalarımız oldu. Safranbolu Karabük 4.hududu İsmetpaşa yolu için 315,611 milyon TL, Karabük – Yenice – Gökçebey yolu için 280 milyon TL ve Karabük – Kastamonu Yolu için 89 Milyon TL ödenek ayırdık. Demiryolu rehabilitasyon projemiz devam ediyor. Sayın Bakanlarımızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz ve bölgemiz için büyük önem arz eden Irmak – Karabük – Zonguldak demiryolu sinyalizasyon ve rehabilitasyon projesi için AB yardımlarıyla birlikte 702 milyon TL’lik bir yatırım yapılıyor. Karabük’te yapımı devam eden ve 2013 yılında tamamlanacak olan kültür merkezimiz için 10 Milyon TL’lik bir ödenek ayrıldı. Karabüksporumuzun stadı için 2012 yılında 11 Milyon Tl’lik bir ödenek ayırmıştık, 2013 yılı için ise 22 Milyon TL’lik bir ödenek daha ayırdık ve yine stadyumda 2013 yılı içerisinde tamamlanacak. Ayrıca yüzme havuzu için 15 Milyon TL, kapalı spor salonu için 5,4 Milyon TL ve gençlik merkezininde yeri ayarlandı ihalenin yapılması bekleniyor.

Karabük’te en büyük sorunlardan biriside hizmet binalarıydı. Şimdi bir çok müdürlüğün hizmet binaları yapımı devam ediyor. Emniyet Müdürlüğü Hizmet binası için 8,4 Milyon TL ödenek ayrıldı ve 2013 yılı içerisinde bitirilecek.”dedi 

 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır