anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• 4. Doğu Azerbaycan Yatırım Fırsatları Konferansı ve Türk-İran İş Konseyi Ortak Toplantısı
5-6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde Tebriz’de “4. Doğu Azerbaycan Yatırım Fırsatları Konferansı” ve “Türk-İran İş Konseyi Ortak Toplantısı” düzenlenmiştir.

5 Temmuz 2013 tarihinde Tebriz T.C. Başkonsolosu Sn. Güven Begeç ile İş Konseyi olarak bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Sayın Başkonsolos İran’daki son siyasi gelişmelere dair katılımcılara bilgi vermiştir. Yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve yeni Hükümetin 1 ay sonra göreve başlayacağını, yeni Cumhurbaşkanı Sn. Rouhani’nin daha ılımlı bir yaklaşıma sahip olduğunu, bu durumun İran’ın ekonomisi ve yaptırımların hafifletilmesi yönünde de olumlu etkileri olacağını iafde etmiştir. 2 Temmuz 2013 tarihinden itibaren ABD’nin uyguladığı yaptırımların sıkılaştığı buna göre İran’ın altın ithalatına ve birçok demir çelik ürünü ithalatına kısıtlamalar getirildiği belirtilmiştir. Tebriz’in ise Türk işadamları açısından önemine değinen Sayın Başkonsolos, Türk yatırımcıların Tebriz’e gösterdikleri ilgiden son derece memnun olduklarını ifade etmiştir. İş Konseyi’nin Konferans’a verdikleri destekten dolayı ise teşekkür etmiştir.

6 Temmuz 2013 tarihinde “4. Doğu Azerbaycan Yatırım Fırsatları” Konferansında Doğu Azerbaycan Valisi, Tebriz İslami Konseyi Temsilcisi, Tebriz Ticaret ev Sanayi Odası Başkanı, T.C. Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan, İran Parlamentosu Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı, Türk-İran İş Konseyi Başkanı Sn. Ali Osman Ulusoy birer konuşma yapmışlardır.

Konuşmalarda, Doğu Azerbaycan Vilayeti’nin sanayi açısından İran’ın en gelişmiş bölgesi olduğu, bunun dışında madencilik sektöründe de çok cazip fırsatlara sahip olduğu, Vilayetin İran’ın ithalatında ve ihracatında 2. sırada yer aldığı, Tebriz Şehri’nin ise İran’da en çok yabancı sermaye çeken şehri olduğu ifade edilmiştir. Tebriz Üniversitesi’nin ise bölgeye insan kaynağı sağlamakta son derece başarılı bir performans gösterdiği, Aras Serbest Bölgesi’nin Vilayete yabancı yatırım çekilmesinde önemli rol aldığı, halihazırda söz konusu bölgede 128 sanayi yatırımının faaliyet gösterdiği, Doğu Azerbaycan Vilayetinde 15 milyar dolar değerinde 408 yatırım projesi olduğu, söz konusu projelerin turizm, sanayi, tarım ve altyapı/inşaat sektörlerini kapsadığı belirtilmiştir. Yabancı sermayeli yatırımcıların yerli yatırımcılar ile eşit haklara sahip oldukları, yabancı yatırımcılara ilk 4 yıl boyunca %80 vergi muafiyeti getirildiği, yatırımın kırsal bölgelerde olması halinde 10 yıl boyunca %100 vergi muafiyeti uygulandığı, geçtiğimiz yıl İran’a 5 milyar dolar değerinde yabancı sermaye geldiği, 2007-2012 yılları arasında ülkeye giren yabancı sermayenin 2.4 kat arttığı, 2012 yılında dünyada yatırımların %18 azalmasına rağmen İran’da %17.4 oranında arttığı ifade edilmiştir. Ambargolara rağmen yatırımların arttığı ve İran’ın sanayi sektöründe kendisini geliştirdiği, diğer yandan, İran’ın altyapısını geliştirmeye devam ettiği özellikle karayolu ve demiryolu inşaatı ve yenilenmesi konusunda çalışmalarının devam ettiği belirtilmiştir.

T.C. Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan yaptığı konuşmada Türkiye olarak söz konusu konferansı çok önemsediklerini, dost ve komşu iki ülke olan Türkiye ve İran arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesini amaçladıklarını ifade ederek sözlerine başlamıştır.  2015 yılında iki ülke arasındaki ticaretin 30 milyar dolar olarak hedeflendiğini, ticaretin ve yatırımların hızlandırılması için ise bazı mekanizmaların devreye girmesi halinde ise örneğin Tercihli Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasının ekonomik ilişkilere önemli açılımlar kazandıracağını ifade etmiştir.İki ülke arasında 2002 yılında 1.2 milyar dolar olan ticaret hacminin 2012 yılında 22 milyar dolara ulaştığını, ancak İran’ın uygulamakta olduğu yüksek gümrük oranları ve referans fiyat uygulamaları nedeniyle ticarette birtakım sorunlar yaşandığını, ayrıca Ortak Gümrük Kapısı projelerinin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini, Tahran’da 100 Türk firmasının, Tebriz’de ise 38 Türk Firması’nın faaliyet gösterdiğini, 2012 yılında ise 2800 İranlı Firma’nın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirtmiştir. Önümüzdeki dönemde İran’a uygulanan ambargonun hafifletileceği ve kaldırılacağını ümid ettiklerini ve ilişkilerin daha da rahatlayacağını ifade etmiştir.

Türk-İran İş Konseyi Başkanı Sn. Ali Osman Ulusoy, İş Konseyi olarak bugüne kadar 70’i aşkın toplantı gerçekleştirildiğini, İş Konseyi’nin Tahran dışında Tebriz, İsfahan ve Şiraz şehirlerine de ziyaretler düzenlediğini, İran’a uygulanmakta olan ambargolara ise İş Konseyi olarak karşı olduklarını ve bunu her platformda dile getirdiklerini belirtmiştir.

Konferans’ın ardından Türk-İran İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya T.C. Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan, Ankara’nın İran Büyükelçisi Sn. Ali Bigdeli, Doğu Azerbaycan Vilayeti Valisi Sn. Bigdeli, T.C. Tebriz Başkonsolosu Sn. Güven Begeç, Türk-İran İş Konseyi Başkanı Sn. Ali Osman Ulusoy, Türk-İran İş Konseyi Başkanı Sn. Reza Kami katılarak birer konuşma yapmışlardır.

Konuşmalarda İş Konseyi’nin sorun yaşayan firmalara her zaman destek olmaya çalıştığı, halihazırda en önemli sorunun ödemeler olduğu, iki ülke arasında 30 milyar dolar ticaret hacminin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye’nin İran’ın birinci ticaret ortağı olacağı ifade edilmiştir.

T.C. Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan, İran’da yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte T.C. Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’ın İran’a bir ziyaret düzenleyeceğini, önümüzdeki dönemde İran’a uygulanan ambargoların kaldırılmasını ümid ettiklerini ifade etmiştir. Sn. Ceylan ayrıca, gümrük kapılarında sorun yaşayan firmalarımızı da dinleyerek, sorunları çözümlenmek amacıyla Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanlığı ile de görüşeceklerini belirtmiştir. Konuşmalarda İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki 10 yılda 50 milyar dolara çıkmasının da beklendiği dile getirilmiştir.

 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır