anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• KALKINMA BAKANI SN. CEVDET YILMAZ, EKONOMİZE DERGİSİNİN DÜZENLEDİĞİ 7. EKONOMİ, SİYASET ve İŞ DÜNYASI ZİRVESİ ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

11.09.2014


KALKINMA BAKANI SN. CEVDET YILMAZ, EKONOMİZE DERGİSİNİN DÜZENLEDİĞİ 7. EKONOMİ, SİYASET ve İŞ DÜNYASI ZİRVESİ ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

  • Bakan Yılmaz adına ödülü Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan aldı.

  • Ödül töreninde bir konuşma yapan Sn. Ceylan genel olarak Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomize Dergisi tarafından 7. düzenlenen ‘Ekonomi, Siyaset ve İş Dünyası Zirvesi’ dolayısıyla Ekonomize dergisini kutlayarak ve başarılarının devamını dileyerek konuşmasına başlayan Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, yaptığı konuşmada; bu yıl içinde ülkemizde başarıyla gerçekleştirilen 2 önemli seçimi geride bıraktıklarını, seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı olmasını, bundan sonra ise Hükümet ve Ekonomi Yönetimi olarak Ekonomiye daha fazla yoğunlaşacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin AK Parti iktidarları döneminde son 12 yıldır başta ekonomi olmak üzere hemen her alanda çok önemli başarılar ve kazanımlar elde ettiğini, ama 2023 hedeflerine doğru giderken bu başarı ve kazanımların yeterli kalamayacağını; yeni dönemde bu başarıları daha hızlı bir şekilde sürdürmek zorunda olduklarını vurguladı.

Türkiye’nin yeni açıklanan 2. Çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Sn. Ceylan, yüzde 2,1’lik büyüme oranının beklentilerin biraz altında kaldığını, bunun nedeninin ise büyük ölçüde tarım kesiminde yaşanan kuraklıktan kaynaklandığını ifade etti.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan konuşmasının devamında şunları belirtti:

Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 4,7’lik ekonomik büyümeyi de hesaba katarsak, ilk 6 ayda ortalama büyüme yüzde 3,3’lük bir artış göstermiştir. 2014 yılı Orta Vadeli Program’da(OVP) büyüme hedefinin yüzde 4 olarak hedeflendiği düşünülürse, bu hedefin çalışmaları başlatılan yeni OVP’de bir miktar revize ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sevindirici olan, 2009 yılındaki Küresel Kriz etkisiyle yaşanan küçülmeden sonra istikrarlı ve sürekli bir büyümenin devam ediyor olmasıdır.

Bu büyüme rakamları moralimizi bozmasın. Türkiye’nin önü açılmıştır, siyasi istikrar pekişmiştir.

Yeni göreve başlayan Hükümetimizle, ekonomik alanda 2023 hedefleri doğrultusunda büyüme ve kalkınma ivmesini artırmak için gerekli çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır.

2023 yılında Ekonomiyi bir üst lige taşımak maksadıyla önümüzdeki dönemde Ekonomide Yapısal Reformlara ağırlık vereceğiz.

Bu reform çalışmalarının başında 10. Kalkınma Planı ve Yeni Hükümet Programında da önemle yer alan “Öncelikli Dönüşüm Programları” gelmektedir.

Bununla birlikte Genel Ekonomide ‘Verimlilik’ artırılacak, üretimde ise ‘Yenilikçi’ bir Üretim Yapısı sağlanacaktır. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde Sanayi Üretiminde, ‘Katma Değeri’ ve ‘Teknoloji Seviyesi’ daha yüksek, ‘AR-GE’ye dayalı’ bir üretim yapısına dönüşümü sağlamak durumundayız.

Kalkınma Bakanlığı olarak, belirlenmiş olan 25 Adet “Öncelikli Dönüşüm Programları”nı hayata geçirmek için gerekli olan “Eylem Planı” hazırlıklarını hızlandırmış ve bu alanda önemli ilerlemeler sağlamış bulunmaktayız.

Eylem Planı çalışmaları tamamlandığında, Sn. Başbakanımız bunları kamuoyuna açıklayacaktır. Tüm bu çalışmaların hedefi, 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye Ekonomisini bir üst lige taşımak, Kalkınmayı hızlandırmaktır.

Bu vesileyle bir kez daha Ekonomize Dergisini, 7. Ekonomi, Siyaset ve İş Dünyası Zirvesini düzenledikleri için kutluyor ve Sn. Bakanımıza vermeyi kararlaştırdıkları ‘Onur Ödülü’ için teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

 
 
 
 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır