anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa anasayfa  
• Orta Karadeniz Bölgesi Sınır Ötesi İşbirliği İş Forumu

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Orta Karadeniz Bölgesi Sınır Ötesi İşbirliği İş Forumu’nda konuşma yaptı

-Kalkınma Bakan Yardımcısı Ceylan:

-"Kalkınma için bölgesel işbirliğine çok büyük önem vermekteyiz. Farklı siyasi yaklaşımlar hiçbir zaman ticaretin önünde, ekonomik işbirliğinin önünde bir engel teşkil etmemelidir"22 Ekim 2014

SAMSUN - Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, kalkınma için bölgesel işbirliğine büyük önem verdiklerini vurgulayarak, "Farklı siyasi yaklaşımlar hiçbir zaman ticaretin önünde, ekonomik işbirliğinin önünde bir engel teşkil etmemelidir" dedi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından bir otelde düzenlenen Orta Karadeniz Bölgesi Sınır Ötesi İşbirliği İş Forumu'na katılan Ceylan, Türkiye'de son 12 yılda başta ekonomi olmak üzere birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşandığını birçok reformlar gerçekleştirildiğini ifade etti.

Ülkedeki kalkınma anlayışında da değişiklikler yaşandığını belirten Ceylan, "Her şeyden önce insan odaklı bir kalkınma anlayışını benimsemiş bulunmaktayız. Diğer taraftan bölgesel kalkınma alanındaki çabalarımızı da yenilikçi bir anlayış içinde yürütmekte ve planlamaktayız. Ülkemizdeki büyümeyi ve kalkınmayı bütün bölgelerin, bütün şehirlerin ve toplumumuzun bütün katmanlarının katılımıyla, onların emekleriyle oluşturmayı hedefliyor ve aynı zamanda ülkede oluşturulan bu zenginliğin, bu katma değerin toplumun bütün katmanlarına eşit bir şekilde dağıtılmasını amaçlayan bir kalkınma anlayışını hakim kılmayı hedeflemekteyiz" diye konuştu.

Bölgesel kalkınma alanında da yeni bir yaklaşımı benimsediklerini, merkezi yönetim içinde bölgesel gelişme politikası ve uygulamada koordinasyonu sağlamak üzere Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulunun kurulduğunu, bu kurulun çalışmalarına başladığını anlatan Ceylan, diğer taraftan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulunu'nun altında yine üst düzey kamu yöneticilerinden oluşan bir bölgesel gelişme komitesi oluşturduklarını ve söz konusu kurulun çalışmaya başladığını kaydetti.

Bölgesel kalkınma anlayışlarındaki temel hedeflerden bir tanesinin ülkedeki bölgesel gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldırmak ve gelir dağılımını eşit, adaletli bir şekilde tabana yaymak olduğunu vurgulayan Ceylan, şöyle devam etti:

"Kalkınma için bölgesel işbirliğine çok büyük önem vermekteyiz. Bu konuda temel politikamız ortak yarar temelinde ticari ilişkiler başta olmak üzere tüm alanlarda komşu ülkelerimizle ve bölge ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmektir. Komşu ülkeler arasında zaman zaman siyasi politikalarda farklı yaklaşımlar, bakış açıları hiç şüphesiz ki doğaldır, olabilir. Ama bu farklı siyasi yaklaşımlar hiçbir zaman ticaretin önünde, ekonomik işbirliğinin önünde bir engel teşkil etmemelidir. Ekonomi, ticaret ve yatırım alanındaki işbirlikleri hiçbir nedenle sekteye uğramamalıdır."

 
 
 
 
    Her Hakkı Saklıdır